آموزش, اخبار, مطلب, مقاله

فروشگاه ارگانیک

organic

فروشگاه ارگانیک چیست؟
ارگانیک. آلی
ارگانیک چیست؟
ارگانیک نه تنها به خود غذا، بلکه به نحوه تولید و فرآوری آن نیز اشاره دارد. این نوع تولید غذا بر اساس سیستم کشاورزی است که اکوسیستم های طبیعی را تقلید می کند و حاصلخیزی و مواد مغذی خاک را حفظ و دوباره پر می کند. تولیدات ارگانیک شیوه های فرهنگی، بیولوژیکی و مکانیکی را ادغام می کند که چرخه منابع را تقویت می کند، تعادل اکولوژیکی را ارتقا می دهد و تنوع زیستی را حفظ می کند. غذاهای ارگانیک بدون استفاده از ارگانیسم های اصلاح شده ژنتیکی و پرتودهی تولید می شوند.
دسته بندی های برچسب گذاری برای محصولات ارگانیک چیست؟(فروشگاه ارگانیک فروشگاه رژیمی)
چهار دسته بندی مشخص برای محصولات ارگانیک وجود دارد: 100٪ ارگانیک، ارگانیک، “ساخته شده با” مواد ارگانیک، و مواد ارگانیک خاص.
100% ارگانیک: محصولات باید از 100% مواد ارگانیک تایید شده تشکیل شده باشند. برچسب باید شامل نام نماینده گواهی کننده باشد و ممکن است شامل مهر ارگانیک و یا 100٪ ارگانیک باشد.
ارگانیک: محصول و مواد تشکیل دهنده باید دارای گواهی ارگانیک باشند، به جز مواردی که در فهرست ملی مواد مجاز و ممنوعه مشخص شده است. مواد غیر ارگانیک مجاز در فهرست ملی ممکن است استفاده شوند، اما بیش از 5٪ از کل ترکیبات ترکیبی ممکن است حاوی محتوای غیر ارگانیک باشد. علاوه بر این، برچسب باید شامل نام نماینده تأیید کننده باشد و ممکن است شامل مهر ارگانیک یا ادعای ارگانیک باشد.
ساخته شده با ارگانیک: حداقل 70 درصد از محصول باید دارای گواهی مواد تشکیل دهنده ارگانیک باشد. مهر و موم ارگانیک را نمی توان استفاده کرد، و محصول نهایی را نمی توان به عنوان ارگانیک نشان داد – فقط حداکثر سه ماده یا دسته مواد تشکیل دهنده را می توان به عنوان ارگانیک نشان داد. مواد باقیمانده نیازی به تولید ارگانیک ندارند، اما باید بدون روش‌های مستثنی (مهندسی ژنتیک) تولید شوند. تمامی محصولات غیر کشاورزی باید در فهرست ملی مجاز باشند. به عنوان مثال، غذاهای ارگانیک فرآوری شده ممکن است حاوی برخی از مواد غیرکشاورزی تایید شده مانند آنزیم های موجود در ماست، پکتین در مرباهای میوه یا جوش شیرین در محصولات پخته باشند.(فروشگاه ارگانیک)(فروشگاه رژیمی)
ترکیبات ارگانیک خاص: محصولات چند ماده ای با کمتر از 70 درصد محتوای ارگانیک تایید شده و نیازی به تاییدیه ندارند. این محصولات نمی توانند مهر ارگانیک را نمایش دهند یا از کلمه “ارگانیک” در صفحه نمایش اصلی استفاده کنند. با این حال، آنها می توانند ترکیبات ارگانیک تایید شده را در لیست مواد تشکیل دهنده و درصد مواد ارگانیک فهرست کنند.
آیا محصولات ارگانیک از ابتدا تا انتها ردیابی می شوند؟
ردیابی محصولات ارگانیک از ابتدا تا انتها بخشی از وعده ارگانیک است. صدور گواهینامه ارگانیک مستلزم آن است که کشاورزان و گردانندگان فرآیندهای خود را مستند کرده و هر سال مورد بازرسی قرار گیرند. بازرسی‌های ارگانیک در محل هر جزء عملیات شامل، اما نه محدود به، منابع بذر، شرایط خاک، سلامت محصول، مدیریت علف‌های هرز و آفات، سیستم‌های آب، ورودی‌ها، آلودگی و مخاطرات ترکیبی و پیشگیری و نگهداری سوابق را در بر می‌گیرد.
یکی از بزرگترین تصمیماتی که مصرف کنندگان در فروشگاه های مواد غذایی می گیرند این است که آیا ارگانیک بخرند یا نه. در حالی که اصطلاح “ارگانیک” در چند دهه اخیر تبلیغات زیادی را به خود جلب کرده است، همیشه برای مصرف کنندگان مشخص نیست که دقیقاً با خرید مواد غذایی با این برچسب چه چیزی به دست می آورند. به علاوه، این واقعیت وجود دارد که ارگانیک اغلب گرانتر از مواد غذایی معمولی است.
با توجه به همه این موارد هنگام تصمیم گیری در مورد اینکه آیا خرید ارگانیک برای شما مناسب است یا خیر، مهم است که بدانید دقیقاً معنی ارگانیک چیست و شما و خانواده تان چگونه می توانید از آن بهره مند شوید.
ارگانیک به چه معناست؟
وقتی برچسب ارگانیک به غذاها زده می شود، اساساً به نحوه تولید یا رشد آن اشاره دارد. به عنوان مثال، اگر گوشت، مرغ، تخم مرغ، یا محصولات لبنی ارگانیک خریداری می کنید، ارگانیک به این معنی است که بدون استفاده از آنتی بیوتیک یا هورمون رشد ساخته شده است.(فروشگاه ارگانیک فروشگاه رژیمی)
در همین حال، اگر میوه‌ها و سبزیجات ارگانیک می‌خرید، ارگانیک به این معنی است که آنها بدون استفاده از آفت‌کش‌ها، کودهای مصنوعی، لجن فاضلاب، پرتودهی یا مهندسی ژنتیک رشد کرده‌اند. برای اینکه یک محصول برچسب ارگانیک را دریافت کند، تولید کننده یا پرورش دهنده باید توسط یک گواهی دهنده مورد تایید دولت بازرسی شده باشد تا اطمینان حاصل شود که این استانداردها رعایت شده است.
در حالی که بسیاری از مردم غذای ارگانیک را با غذای سالم‌تر مرتبط می‌دانند، مهم است که بدانیم این برچسب اصلاً با سلامتی مرتبط نیست.
مزایای خرید ارگانیک
در حالی که خرید ارگانیک یک تصمیم کاملا شخصی است که در آن باید اهداف و بودجه خانواده خود را در نظر بگیرید، اگر تصمیم بگیرید که برای شما مناسب است، خرید ارگانیک مزایای متعددی دارد. در اینجا برخی از مزایای قابل توجه تر وجود دارد.
ممکن است کمتر در معرض مواد شیمیایی مضر قرار گیرد
شاید بزرگترین مزیت خرید و مصرف غذاهای ارگانیک این باشد که قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی بالقوه مضر و سرطان زا موجود در آفت کش ها، علف کش ها و قارچ کش های مورد استفاده در کشاورزی معمولی را کاهش می دهد.(فروشگاه ارگانیک فروشگاه رژیمی)
در واقع، یک مطالعه نشان داد که غذاهای ارگانیک دارای سطوح پایین‌تری از متابولیت‌های سمی هستند. این شامل فلزات سنگین مانند کادمیوم، کود مصنوعی، و باقی مانده آفت کش ها می شود.
یک متخصص تغذیه کاربردی توضیح می دهد: «خرید ارگانیک به معنای مصرف کمتر آفت کش های شیمیایی است که به بدن تعلق ندارند. به طور کلی، هر چه آفت‌کش‌ها کمتر مصرف کنیم، بار کمتری بر کبد ما وارد می‌شود، که می‌تواند در طول زمان تفاوت زیادی در کیفیت کلی زندگی ایجاد کند.
ممکن است محتوای غذایی بالاتری داشته باشد
یک مطالعه قدیمی نشان داده است که غذاهای ارگانیک در مقایسه با جایگزین های معمولی دارای سطوح بالاتری از ویتامین ها و مواد معدنی خاص هستند. در واقع، محققان خاطرنشان کردند که بررسی مطالعات متعدد نشان داده است که غذاهای ارگانیک به طور قابل توجهی سطوح بیشتری از ویتامین C، آهن، منیزیم و فسفر را نسبت به انواع غیر ارگانیک همان غذاها فراهم می کنند.
و حتی اگر بین محصولات غذایی ارگانیک و معمولی از نظر ارزش غذایی کلان (پروتئین، چربی، کربوهیدرات و فیبر غذایی، تنوع کمی وجود دارد)، برخی از محققان به تفاوت‌های ترکیبی دیگری اشاره کرده‌اند. برخی از نمونه ها عبارتند از غلظت آنتی اکسیدانی بالاتر (به ویژه پلی فنول ها) در محصولات ارگانیک، پروفایل اسیدهای چرب بهبود یافته در اندام.(فروشگاه ارگانیک)
غذای ارگانیک، غذای تازه یا فرآوری شده تولید شده با روش های کشاورزی ارگانیک. غذای ارگانیک بدون استفاده از مواد شیمیایی مصنوعی مانند آفت کش ها و کودهای مصنوعی تولید می شود و حاوی ارگانیسم های اصلاح شده ژنتیکی (GMOs) نیست. غذاهای ارگانیک شامل محصولات تازه، گوشت و لبنیات و همچنین غذاهای فرآوری شده مانند کراکر، نوشیدنی ها و وعده های غذایی منجمد است. بازار مواد غذایی ارگانیک از اواخر قرن بیستم به طور قابل توجهی رشد کرده است و به یک صنعت چند میلیارد دلاری با سیستم های تولید، فرآوری، توزیع و خرده فروشی متمایز تبدیل شده است.
اگرچه تولید غذای ارگانیک به عنوان یک روش کشاورزی جایگزین خارج از جریان اصلی آغاز شد، اما در نهایت بین دو مسیر متمایز تقسیم شد: (1) مزارع در مقیاس کوچک که ممکن است به طور رسمی گواهی ارگانیک نداشته باشند و بنابراین به مصرف‌کنندگان آگاه که به دنبال محصولات محلی، تازه هستند، وابسته هستند. غذاهای ارگانیک رشد کرده؛ و (2) مواد غذایی ارگانیک تایید شده در مقیاس بزرگ (تازه و فرآوری شده) که معمولاً در فواصل طولانی حمل می شوند و از طریق فروشگاه های زنجیره ای معمولی مواد غذایی توزیع می شوند. اگر مصرف‌کنندگان کشاورز محلی خود را بشناسند و به روش‌های تولید کشاورز اعتماد کنند، ممکن است برچسب گواهی درخواست نکنند. از سوی دیگر، مواد غذایی ارگانیک تولید شده و ارسال شده در دوردست‌ها به احتمال زیاد به برچسب گواهی نیاز دارند تا اعتماد مصرف‌کننده را ارتقاء بخشد و از تقلب جلوگیری کند، که نشان می‌دهد چگونه مقررات ملی صدور گواهینامه سودمندتر هستند.(فروشگاه ارگانیک فروشگاه رژیمی)
زمانی که مصرف‌کنندگان و کشاورزان از نظر جغرافیایی از هم جدا هستند، چارچوب نظارتی بسیار مهم است و چنین چارچوبی احتمالاً برای تولیدکنندگان در مقیاس بزرگ‌تر که در یک سیستم صنعتی‌تر مشارکت می‌کنند، برآورده می‌شود. این رویکرد نظارتی لزوماً با مفروضات مصرف کنندگان در مورد تولید مواد غذایی ارگانیک، که معمولاً شامل تصاویر مزارع کوچک خانوادگی و رفتار انسانی با حیوانات است، مطابقت ندارد. به طور کلی، مقررات مربوط به مواد غذایی ارگانیک به نگرانی های اجتماعی پیچیده تر در مورد مزارع خانوادگی، دستمزد کارگران مزرعه، یا اندازه مزرعه نمی پردازد، و سیاست های ارگانیک در برخی مکان ها کمک چندانی به رفاه حیوانات نمی کند.
سیاست های مواد غذایی ارگانیک عمدتا برای ارائه یک سیستم گواهی با قوانین خاص در مورد روش های تولید ایجاد شده است و تنها محصولاتی که از دستورالعمل ها پیروی می کنند مجاز به استفاده از برچسب های ارگانیک تایید شده هستند.
مقررات ارگانیک بسته به کشور متفاوت است، برخی از جامع ترین قوانین در اروپا دیده می شود. اهداف کشاورزی ارگانیک در اتحادیه اروپا (EU) شامل احترام به سیستم های بیولوژیکی طبیعت و ایجاد یک سیستم مدیریت پایدار است. استفاده مسئولانه از آب، خاک و هوا؛ و رعایت استانداردهای رفاه حیوانات که نیازهای رفتاری گونه های خاص را برآورده می کند. علاوه بر این، اصول تولید ارگانیک در اتحادیه اروپا مبتنی بر طراحی و مدیریت مزارع برای ارتقای سیستم‌های اکولوژیکی و استفاده از منابع طبیعی در سیستم کشاورزی است. این اهداف سیاست بسیار فراتر از فهرست تعریف شده مواد ممنوعه در تولید ارگانیک است.
محیط
اثرات کلی کشاورزی ارگانیک برای محیط زیست مفید است. روش‌های تولید ارگانیک تایید شده استفاده از کودهای مصنوعی و آفت‌کش‌ها را ممنوع می‌کند، بنابراین رواناب شیمیایی و آلودگی خاک و حوزه‌های آبخیز را کاهش می‌دهد. کشاورزی ارگانیک در مقیاس کوچکتر اغلب با مزایای زیست محیطی قابل توجهی همراه است، به دلیل استفاده از نهاده های مزرعه، مانند کودهای حاصل از کمپوست ایجاد شده در محل. در مقایسه، مزارع ارگانیک در مقیاس بزرگ اغلب به نهاده‌هایی نیاز دارند که خارج از محل تولید می‌شوند و ممکن است از روش‌های کشاورزی یکپارچه استفاده نکنند. این عملیات ممکن است ورودی های مجاز خاصی مانند امولسیون ماهی یا پودر خون را برای استفاده به عنوان کود به جای کار در مزرعه برای افزایش حاصلخیزی خاک خریداری کند. در حالی که این کاهش در استفاده از مواد شیمیایی مصنوعی در مقایسه با کشاورزی صنعتی به نفع محیط زیست است، این روش‌ها ممکن است پایداری طولانی‌مدت را تقویت نکنند، زیرا نهاده‌های خارج از مزرعه معمولاً نیاز به مقدار زیادی دارند.(فروشگاه ارگانیک)
محصولات کشاورزی ارگانیک
میوه‌ها، سبزیجات و سایر محصولات کشاورزی، در صورتی ارگانیک محسوب می‌شوند که از سه سال قبل، برای برداشت محصولات در آن زمین، از هیچ‌گونه کود و یا آفت‌کش شیمیایی استفاده نشده باشد. برای مثال برنج ارگانیک به برنجی گفته می‌شود که کشاورز، از ۳ سال قبل به زمین خود کود و سم شیمیایی نداده باشد و در هیچ یک از مراحل کاشت، داشت و برداشت کردن برنج نیز از هیچ گونه سم و کود شیمیایی، برای مقابله با آفات استفاده نشود. در این شرایط، برنج بسیار کمی به دست می‌آید و به همین دلیل قیمت این برنج می‌تواند تا ۴ برابر، از قیمت برنج معمولی بیشتر باشد.
همانطور که توضیح دادیم تولید یک محصول ارگانیک از جمله برنج کار سخت و پرهزینه‌ای است از طرفی قیمت آن بسیار بالاست.(فروشگاه ارگانیک فروشگاه رژیمی)
محصولات دامی ارگانیک
محصولات دامی و لبنی، در صورتی ارگانیک هستند که حیواناتی که این محصولات از آن‌ها به دست می‌آید، زندگی و رفتار طبیعی خود را داشته، بتوانند آزادانه حرکت کنند و محل زندگی آن‌ها کوچک و محدود نباشد، برای رشد این حیوانات، نباید هیچ آنتی بیوتیک و یا هورمونی به آن‌ها تزریق شده باشد و هم‌چنین باید از علوفه‌ای تغذیه کنند که کاملا ارگانیک باشد.
در حالت کلی استفاده از هرگونه ترکیب‌های اصلاح شده ژنتیکی در محصولات گیاهی و دامی، که به صورت ارگانیک رشد می‌کنند، ممنوع است.
چگونه متوجه شویم که یک محصول ارگانیک است؟
امروزه در بازار، تولیدکنندگان بسیاری ادعا می‌کنند که محصولات آن‌ها ارگانیک است؛ اما چگونه می‌توان فهمید که ادعای آن‌ها حقیقت دارد یا خیر؟
این کار چندان سخت نیست. تنها محصولاتی ارگانیک هستند که دارای گواهی ارگانیک باشند. این گواهی زمانی به یک محصول اختصاص می‌یابد که ارگانیک بودن آن توسط نهادهای معتبر هر کشور تایید شود. این نهادها بعد از کنترل ارگانیک بودن محصولات بر اساس استانداردها، به آن گواهی ارگانیک می‌دهند. بازرسی محصولات ارگانیک، به طور مداوم و هر چند وقت یک‌بار صورت می‌گیرد و چنانچه در هر مرحله مشخص شود که تولیدکنندگان یا کشاورزان، برخلاف استانداردها عمل می‌کنند، برچسب ارگانیک به محصولات آن ها داده نمی‌شود.
اگر محصولی دارای گواهی ارگانیک از این مراجع باشد، لوگوی آن مرجع می‌تواند روی محصول درج شود تا مشتری با مشاهده آن بتواند به ارگانیک بودن محصول، اطمینان پیدا کند. برای مثال در کشور آمریکا، تنها محصولاتی کاملا ارگانیک هستند که دارای برچسب USDA باشند.
البته باید بدانید که همیشه بودن برچسب ارگانیک روی یک محصول، به معنای واقعا ارگانیک بودن آن نیست و ممکن است که فروشنده، از برچسب ارگانیک تقلبی روی محصولات خود استفاده کرده باشد که این کار پیگرد قانونی دارد . اگر قصد خرید محصولات ارگانیک دارید باید از مکان‌هایی خرید کنید، که مطمئن باشید ارگانیک بودن محصولات، توسط نهادهای نظارتی کنترل می‌شود.
درجه بندی مواد غذایی از نظر ارگانیک بودن یا نبودن
در اکثر کشورها یک محصول باتوجه به این که به چه میزان از ترکیبات طبیعی تشکیل شده باشد، در یکی از ۴ دسته زیر قرار می‌گیرد:
صد در صد ارگانیک: محصولاتی هستند که به طور کامل از ترکیبات طبیعی تشکیل شده‌اند.
ارگانیک: محصولاتی هستند که به میزان ۹۵ درصد متشکل ار ترکیبات طبیعی هستند.
تولید شده با مواد ارگانیک: محصولاتی هستند که حداقل دارای ۷۰ درصد مواد طبیعی باشند.
غیر ارگانیک: مواد غذایی که میزان مواد طبیعی در آن‌ها، کم‌تر از ۷۰ درصد باشد، ارگانیک محسوب نمی‌شوند.
در ایران، این درجه بندی کمی متفاوت است؛ به طوری که محصولات اورگانیک باتوجه به این که به چه میزان از مواد طبیعی تشکیل شده باشند، می‌توانند در دو دسته ارگانیک یا در حال گذار قرار گیرند.(فروشگاه ارگانیک فروشگاه رژیمی)
آیا محصولات ارگانیک با طبیعی فرق دارند؟
بله این دو تعریف متفاوت هستند. طبیعی در هر محصولی، ممکن است تعریف خودش را داشته باشد؛ مثلاً عسل طبیعی به عسلی گفته می‌شود که زنبور در فصل شهد و گل، به صورت مصنوعی تغذیه نشده باشد و یا چای طبیعی به چایی گفته می‌شود که هیچ افزودنی شیمیایی برای افزایش عطر و رنگ چای، به آن اضافه نشده باشد.
در یک تعریف کلی، می‌توان گفت که محصولات طبیعی به محصولاتی گفته می‌شود که حداقل پردازش و فراوری روی ماده غذایی انجام شده باشد؛ به طوری که مواد تشکیل دهنده آن محصول همگی طبیعی باشند و هم‌چنین حاوی مواد افزودنی خاص مانند هورمون‌ها، آنتی بیوتیک‌ها، شیرین کننده‌ها، رنگ‌های خوراکی، نگهدارنده‌ها و یا طعم دهنده‌های مصنوعی نباشند.
چگونه متوجه شویم که یک محصول واقعا طبیعی است؟
برای تشخیص محصول طبیعی، دو راه وجود دارد:
راه اول: به دلیل اینکه سازمان یا نهاد مشخصی بر روی محصولات طبیعی نظارت نمی‌کند، ممکن است فروشندگان بسیاری ادعا کنند که محصولاتشان طبیعی است. بنابراین بهترین راه برای اطمینان از طبیعی بودن یک محصول، خرید از مکان‌های معتبر می‌باشد.
راه دوم: اگر شما کمی اطلاعات در مورد محصولی که می‌خرید داشته باشید، می‌توانید در اکثر موارد یک محصول طبیعی را تشخیص دهید. برای مثال در زیر به شما خواهیم گفت که چطور می‌توانید عسل طبیعی و چای ایرانی طبیعی را تشخیص دهید.
چای ایرانی طبیعی: چای ایرانی اصل و طبیعی، فاقد هرگونه افزودنی مانند اسانس عطری و یا رنگ است. بنابراین وقتی چای ایرانی طبیعی را دم می‌کنید، این چای اصلا تیره نمی‌شود و پس از چند ساعت نیز به قوری رنگ نمی‌دهد. هم‌چنین عطر دلنشین و آرامش بخشی دارد که مخصوص به خودش است و به آن اسانس عطری اضافه نشده است.
عسل طبیعی: برای تشخیص عسل طبیعی از تقلبی و تغذیه‌ای، تنها یک راه وجود دارد و آن آزمایش عسل در آزمایشگاه‌های معتبر عسل است. عسل طبیعی دارای ساکارز زیز ۵٪ و پرولین بالاتر از ۱۸۰ میلی‌گرم بر کیلوگرم است که این فاکتورها فقط با آزمایش مشخص می‌شود و به هیچ عنوان نمی‌توان از روی ظاهر عسل قضاوتی کرد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم فقط عسل‌های آزمایش شده و دارای برگه آزمایش را خریداری کنید.
محصولات محلی چیست و چگونه می‌توانیم آن‌ها را تشخیص دهیم؟
در تعریف جهانی محصولات محلی، به مواد غذایی و سایر محصولات کشاورزی گفته می‌شود که در یک منطقه خاص رشد می‌کنند یا تولید می‌شوند و پس از طی مراحلی به فروش می‌رسند. در این محصولات، از هیچ ماده نگهدارنده شیمیایی برای افزایش نگهداری ماده غذایی استفاده نمی‌شود؛ بنابراین طبیعتا نباید فاصله بین مکان و زمان تولید و مصرف این محصولات خیلی زیاد باشد زیرا معمولا ماندگاری این محصولات کم بوده و ممکن است زود خراب شوند.
در مورد اینکه حداکثر این فاصله می‌تواند چه قدر باشد تا محصول، محلی محسوب شود، هیچ توافقی روی معیار قرار دادن عدد مشخصی وجود ندارد ولی برخی می‌گویند که این مسافت باید کم‌تر از ۴۰۰ مایل یا ۶۴۴ کیلومتر باشد.
در ایران تعریف محصول محلی در بین عموم کمی متفاوت است؛ به طوری که معمولا به محصولاتی که در روستاها تولید می‌شوند، محلی می‌گویند و فاصله محل تولید تا مصرف، معیار مهمی نیست. برای مثال روغن حیوانی هم در کارخانه، هم به صورت صنعتی، هم در روستاها به صورت سنتی و با استفاده از مشک و … تولید می‌شود که به این روغنی که در روستا تولید می‌شود، روغن محلی گفته می‌شود.(فروشگاه ارگانیک فروشگاه رژیمی)
تفاوت محصولات ارگانیک با طبیعی و محلی
باید بدانید که این محصولات از جنبه‌های مختلف با هم متفاوتند. ما در اینجا به صورت خلاصه، برخی از این تفاوت‌ها را بیان کرده‌ایم.
۱- تفاوت در تضمین و نظارت
همان‌طوری که قبلا گفتیم، تضمین و نظارت بر محصولات ارگانیک، توسط نهادهای مربوطه صورت می‌گیرد در حالی که چنین نظارتی بر محصولات طبیعی و محلی وجود ندارد.
۲- میزان آزادی در تخصیص برچسب به این محصولات
استفاده از برچسب ارگانیک، دارای پیامدهای قانونی است؛ بنابراین تولید کننده فقط زمانی می‌تواند از این برچسب استفاده کند، که در تمامی مراحل تولید محصول، از قوانین و استانداردها پیروی کرده باشد؛ اما در مورد محصولات طبیعی و محلی اینگونه نیست. استفاده اشتباه از برچسب طبیعی یا محلی روی محصولاتی که واقعا طبیعی نیستند پیگرد قانونی ندارد اما اصلا کار اخلاقی و درستی نیست.
۳- تفاوت در ماندگاری
معمولا محصولات ارگانیک، طبیعی و محلی به دلیل اینکه دارای هیچ‌گونه افزودنی و مواد نگهدارنده نیستند، نسبت به مواد غذایی صنعتی، ماندگاری کم‌تری دارند. البته در مورد برخی از محصولات، این موضوع صدق نمی‌کند مثلا روغن حیوانی محلی با وجود اینکه هیچ‌گونه مواد نگهدارنده‌ای ندارد، سال‌ها ماندگاری داشته و خراب نمی‌شود.
۴- تفاوت در قیمت
معمولا محصولات ارگانیک گران‌تر هستند؛ زیرا به دلیل اینکه نباید در تولید آن‌ها از کود و آفت‌کش (در میوه‌ها و سبزیجات) و آنتی بیوتیک‌ها و هورمون‌ها ( در حیوانات) استفاده شود، تولید آن‌ها به صرف وقت، انرژی و هزینه بیش‌تری نیاز دارد.
از طرف دیگر به همان دلایل گفته شده در بالا، میزان محصولی که به صورت ارگانیک به دست می‌آید، کم‌تر است و بنابراین طبیعی است که قیمت آن بیش‌تر باشد.
در آخر باید بدانید که:
از نظر مواد مغذی و سالم بودن، تقریبا این سه محصول در یک رده قرار می‌گیرند.
چون در تولید محصولات ارگانیک، سموم کم‌تری به کار می‌رود، استفاده از این محصولات در بلندمدت به محیط زیست آسیب کم‌تری وارد می‌کند.
بهترین راه برای اطمینان از واقعا ارگانیک، طبیعی و محلی بودن محصولات، خریداری آن‌ها از فروشگاه‌های معتبر است و صرفا نمی‌توان از روی داشتن یا نداشتن برچسب، در مورد آن قضاوت کرد.(فروشگاه ارگانیک فروشگاه رژیمی)
برای تهیه محصولات کاملا طبیعی و ارگانیک و همچنین رژیمی میتوانید به فروشگاه ما اعتماد کنید .آی بی دایت در خدمت زندگی سالم .

3/5 (1 دیدگاه)
بازگشت به لیست

امتیاز دهی به پست ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *